Zdjęcie (a właściwie grafika lub reprodukcja fotograficzna w stylu litografii lub rysunku) przedstawia portret mężczyzny w ujęciu popiersiowym, co oznacza, że widoczna jest jego głowa, szyja, ramiona i część klatki piersiowej. Postać zwrócona jest na wprost, lekko skręcona ku prawej stronie (z perspektywy widza), a jej spojrzenie skierowane jest poza kadr – w bok, jakby poza obiektyw. Opis wyglądu osoby: • Włosy: o Mężczyzna ma gęste, kręcone włosy średniej długości, które unoszą się lekko nad czołem i są ciemnego koloru. Włosy mają wyraźną strukturę i objętość. • Twarz: o Twarz jest szczupła, o wyraźnych rysach. Czoło wysokie i odsłonięte. Ma pełną brodę i wąsy, które tworzą jednolitą całość, broda jest ciemna, krzaczasta i sięga aż do szyi. o Nos jest prosty, wyraźnie zarysowany. o Usta wąskie, zakryte częściowo przez zarost. • Okulary: o Mężczyzna nosi binokle (typ okularów bez zauszników, podtrzymywanych na nosie), z bardzo cienką metalową ramką. Jeden z okularów wspiera się na cienkim łańcuszku biegnącym w dół, co może być elementem zaczepu do ubrania lub funkcjonalnym sznureczkiem zabezpieczającym. Ubiór: • Mężczyzna ma na sobie ciemną marynarkę, zapinaną wysoko pod szyję. Marynarka jest elegancka, klasyczna, prawdopodobnie z drugiej połowy XIX wieku. • Pod marynarką widoczna jest jasna koszula z wysokim kołnierzykiem i krawat typu ascot lub wstążka wiązana pod szyją w formie ozdobnego węzła – co wskazuje na styl charakterystyczny dla końca XIX wieku. • Styl ubioru sugeruje, że mężczyzna był osobą wykształconą lub należał do warstwy inteligenckiej. Tło i styl: • Tło jest jasnoszare, neutralne, pozbawione jakichkolwiek szczegółów – co nadaje całemu portretowi klasyczną formę skupioną na twarzy. • Całość utrzymana w stylistyce starej grafiki lub ryciny – brak koloru, wszystkie elementy w odcieniach czerni, bieli i szarości, z wyraźnym cieniowaniem i kreskowaniem na włosach i ubraniu. Atmosfera zdjęcia: Portret formalny i poważny. Osoba przedstawiona na zdjęciu prezentuje się jako człowiek nauki, pisarz, nauczyciel, lekarz lub inny przedstawiciel zawodów intelektualnych z przełomu XIX i XX wieku. Jego spokojny wyraz twarzy, powaga spojrzenia i schludny wygląd nadają mu autorytet i godność.

Nałkowski Wacław (1851–1911)

Geograf, publicysta, pedagog, reformator nauczania geografii, współtwórca nowoczesnej
myśli geograficznej w Polsce

Urodził się 19 listopada 1851 roku w Nowodworze na Podlasiu. Dzieciństwo spędził na Lubelszczyźnie. W 1864 roku rozpoczął naukę w Lubelskim Gimnazjum Gubernialnym, gdzie – mimo ciężkiej sytuacji materialnej – każdą klasę kończył z nagrodą, udzielając jednocześnie korepetycji, by wspomóc rodzinę. Gimnazjum ukończył ze złotym medalem w 1871 roku, wykazując już wówczas zainteresowanie geografią i matematyką.

Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, a następnie w Szkole Inżynierskiej w Petersburgu. Po powrocie do Krakowa ukończył studia filozoficzno-przyrodnicze, skupiając się na geografii matematycznej, fizyce, astronomii i kartografii. W 1880 roku osiadł w Warszawie, gdzie poświęcił się działalności dydaktycznej i popularyzatorskiej. Uczył geografii w szkołach prywatnych, na pensjach żeńskich, na tajnym Uniwersytecie Latającym i w Towarzystwie Kursów Naukowych.

Był pionierem nowoczesnej dydaktyki geografii – zwalczał pamięciowy system nauczania i wprowadzał metody rozumowego poznawania świata, opartego na przyczynowo-skutkowej analizie zjawisk przyrodniczych i społecznych. Uważał, że geografia powinna żywo reagować na rzeczywistość, służyć zrozumieniu relacji między człowiekiem a środowiskiem.

Nałkowski był jednym z najwybitniejszych polskich geografów przełomu XIX i XX wieku. Autor ponad 450 prac naukowych i publicystycznych, m.in. Zarysu geografii powszechnej rozumowej, Geografii malowniczej, Ziemi i człowieka, Historii ogólnej nauki o Ziemi i Terytorium Polski historycznej jako indywidualności geograficznej. Współredagował monumentalny Wielki atlas geograficzny (1895–1906), który do dziś uznawany jest za jedno z najważniejszych dzieł kartograficznych w dziejach Polski.

Był również aktywnym publicystą – pisał do „Głosu”, „Prawdy”, „Ateneum” i „Niwy”. Polemizował z konserwatywnymi nurtami społecznymi, wspierał idee emancypacji kobiet, demokracji i postępu naukowego. Wraz z Aleksandrem Świętochowskim działał w Towarzystwie Kultury Polskiej.

Nałkowski był człowiekiem bezkompromisowym, niezależnym i skromnym – całe życie pracował bez instytucjonalnego zaplecza, asystentów czy wsparcia państwa. Zmagał się z biedą, chorobami i brakiem stabilizacji. Jego jedyna zagraniczna podróż naukowa odbyła się dopiero w 1903 roku.

Zmarł nagle 29 stycznia 1911 roku w Warszawie. Pogrzeb przerodził się w manifestację środowisk postępowych. Spoczywa na cmentarzu Powązkowskim. Jego grób wieńczy rzeźba Bojownik, dłuta córki Hanny Nałkowskiej, będąca symbolicznym wyrazem jego życia i działalności.

Ojciec wybitnej pisarki Zofii Nałkowskiej, która poświęciła mu książkę Mój ojciec (1953). Wacław Nałkowski zapisał się w historii jako reformator, wizjoner i niezłomny budowniczy polskiej geografii.

Znani Absolwenci