ekonomista, współtwórca Giełdy Papierów Wartościowych,
pierwszy przewodniczący Komisji Papierów Wartościowych
Urodził się 24 września 1954 roku w Bytomiu. Edukację rozpoczął w Lublinie, gdzie był uczniem I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica. Następnie studiował ekonomię na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej, uzyskując w 1983 roku stopień doktora nauk ekonomicznych. Pracę naukową rozpoczął na UMCS, a od 1984 roku był adiunktem w Katedrze Ekonomii Społecznej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Już w okresie PRL-u działał aktywnie społecznie – był harcerzem, a później działaczem opozycji demokratycznej. W 1980 roku zaangażował się w działalność NSZZ „Solidarność” – współtworzył struktury związkowe na UMCS, był delegatem na I Walny Zjazd Delegatów Regionu Środkowo-Wschodniego oraz I Krajowy Zjazd Delegatów. Pełnił funkcję członka Prezydium Zjazdu, współprowadząc jego obrady. Po wprowadzeniu stanu wojennego został internowany, przebywał w ośrodkach we Włodawie i Lublinie.
Po 1989 roku Lesław Paga odegrał kluczową rolę w budowie polskiego rynku kapitałowego. W latach 1989–1990 był doradcą ministra finansów, następnie dyrektorem departamentu w Ministerstwie Przekształceń Własnościowych. W latach 1991–1994 pełnił funkcję pierwszego przewodniczącego Komisji Papierów Wartościowych. Uważany jest za współtwórcę Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
Po odejściu z administracji publicznej kierował firmą Deloitte & Touche w Polsce i Europie Środkowej, a także aktywnie działał na rzecz edukacji ekonomicznej i wspierania młodych liderów. Był prezesem Stowarzyszenia Absolwentów UMCS. Publikował artykuły naukowe, popularyzatorskie i analityczne, w tym także w „Kamenie”.
Za swoje zasługi odznaczony został m.in. Krzyżem Kawalerskim (1995) i Komandorskim (2001) Orderu Odrodzenia Polski. Pośmiertnie uhonorowany tytułem Honorowego Członka Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
Zmarł nagle 2 lipca 2003 roku w wieku 48 lat. Spoczywa w części ewangelickiej cmentarza przy ul. Lipowej w Lublinie.