kapitan pilot Wojska Polskiego, instruktor, działacz lotniczy
Czesław Łabęcki urodził się 26 października 1907 roku w Ostrowie Lubelskim w rodzinie o tradycjach niepodległościowych i patriotycznych. Jego ojciec, Jan, był lekarzem weterynarii w armii carskiej, uczestnikiem wojny rosyjsko-japońskiej oraz żołnierzem „Błękitnej Armii” generała Hallera. Młody Czesław edukację pobierał w Niemczech i Polsce, a maturę zdał w 1928 roku w Gimnazjum im. Marii Rodziewiczówny w Kobryniu. Z powodów materialnych nie kontynuował studiów akademickich, decydując się na służbę wojskową.
Od 1928 roku kształcił się w Szkole Podchorążych Piechoty w Ostrowi Mazowieckiej, a praktyki wojskowe odbywał w różnych pułkach piechoty. Oficerem został w 1931 roku, a służbę rozpoczął w 14 pułku piechoty we Włocławku. Następnie przeniósł się do lotnictwa – ukończył kurs pilotażu w Dęblinie i od 1934 r. służył m.in. w 6 pułku lotniczym w Skniłowie oraz w 1 pułku lotniczym w Warszawie (Okęcie). Zajmował stanowiska instruktorskie i dowódcze, uczestnicząc również w kursach specjalistycznych z zakresu bombardowania i taktyki lotniczej.
W kampanii wrześniowej 1939 r. dowodził eskadrą szkolną w Bazie Lotniczej Nr 1. Po bombardowaniach i rozproszeniu oddziałów dołączył do Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie” gen. Kleeberga i walczył m.in. w bitwie pod Kockiem. Po kapitulacji uniknął niewoli i zaangażował się w działalność konspiracyjną w Związku Walki Zbrojnej. Prowadził działalność wywiadowczą i organizował ruch oporu w rejonie Parczewa, Chełma i Lubartowa. Po wojnie służył w Ludowym Wojsku Polskim, organizując m.in. szkoły lotnicze w Zamościu i Dęblinie. Zdemobilizowany w 1946 roku.
W latach powojennych pracował w cywilnym lotnictwie jako instruktor i działacz społeczny. Był jednym z twórców Aeroklubu Włocławskiego, inicjatorem budowy lotnisk w regionie oraz animatorem działalności popularyzującej lotnictwo. Działał w Klubie Seniorów Lotnictwa i innych organizacjach społecznych.
Odznaczony wieloma medalami wojskowymi, był także aktywnym uczestnikiem życia społecznego Włocławka. Wraz z innymi oficerami upamiętniał poległych żołnierzy 14 pułku piechoty – m.in. fundując pamiątkową tablicę w katedrze włocławskiej. Zmarł 17 grudnia 1979 r. we Włocławku. Spoczywa na tamtejszym cmentarzu