ziemianin, powstaniec, pamiętnikarz
Ziemianin, uczestnik powstań narodowych i autor cennego „Pamiętnika” dokumentującego losy Lubelszczyzny w XIX wieku. Absolwent Gimnazjum Wojewódzkiego w Lublinie, żołnierz powstania listopadowego i działacz konspiracyjny, na stałe wpisał się w historię regionu jako kronikarz lokalnych przemian społeczno-politycznych.
Urodził się 1 stycznia 1814 r. w Warszawie. W 1822 r. rozpoczął naukę w Gimnazjum Wojewódzkim w Lublinie, gdzie dał się poznać jako pilny i zaangażowany uczeń. Gdy w 1831 r. wybuchło powstanie listopadowe, jako szóstoklasista dołączył do 2 Pułku Krakusów Lubelskich. Walcząc w szeregach korpusu gen. Ramorino, dosłużył się stopnia podoficera. Po przekroczeniu granicy z Galicją został internowany przez władze austriackie. Po powrocie do Lublina odbył praktykę w wydziale skarbowym Komisji Wojewódzkiej (1832–1834), a następnie osiadł w majątku rodzinnym w Lejnie, który prowadził do końca życia.
W okresie poprzedzającym powstanie styczniowe zaangażował się w działalność ruchu konspiracyjnego. W czasie insurekcji pełnił funkcję zastępcy naczelnika powiatu radzyńskiego, wspierając organizację lokalnych struktur wojskowych. Po upadku powstania poniósł znaczne straty majątkowe, co zmusiło go do sprzedaży części ziem i przeprowadzki do Lublina.
Lata ostatniego etapu życia poświęcił pracy pisarskiej. W latach 1871–1892 opracowywał „Pamiętnik”, zawierający obszerne zapiski o wydarzeniach społecznych i politycznych Lubelszczyzny, ze szczególnym uwzględnieniem udziału regionu w powstaniu styczniowym i reform uwłaszczeniowych z 1863 r. Jego relacja, ceniona za wierność faktom i lokalną perspektywę, stała się jednym z ważniejszych źródeł dla badaczy XIX wieku. Rękopis przechowywany jest obecnie w Bibliotece im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.
Seweryn Liniewski zmarł 13 kwietnia 1892 r. w Lublinie.
Bibliografia
Archiwum Szkolne I LO im. Stanisława Staszica w Lublinie.
Liniewski, S., Pamiętnik, rękopis, Biblioteka im. H. Łopacińskiego w Lublinie.
„Dziennik Lubelski”, nr 91/1892.
M. Żytkowicz, Powstanie styczniowe na Lubelszczyźnie, Lublin 1971.
J. Ziółek, Społeczeństwo Lubelszczyzny w XIX wieku, Warszawa 1980.
