Naturalne, ciepłe zdjęcie mężczyzny grającego na kontrabasie. Zdjęcie prawdopodobnie wykonane podczas prób lub koncertu jazzowego. Opis szczegółowy: Młody mężczyzna z krótkimi, ciemnymi włosami i brodą. Ubrany w ciemny, dzianinowy sweter z fakturą w pionowe wzory i błękitną koszulę pod spodem. Na jego twarzy widoczny lekki uśmiech, głowa zwrócona lekko w lewo (z jego perspektywy), wzrok skierowany poza kadr. Na nosie ma okrągłe okulary w cienkiej metalowej oprawie. Prawą ręką trzyma gryf kontrabasu, który zajmuje prawą stronę kadru, a instrument wyraźnie dominuje w kadrze. Tło jest lekko rozmyte – widoczne drewniane elementy ściany, prawdopodobnie nagłośnieniowe lub akustyczne panele studia lub sali koncertowej. Atmosfera kadru jest ciepła i intymna, podkreślająca skupienie i pasję muzyka.

Aftyka Michał (1996-)

kontrabasista, kompozytor

Michał Aftyka – ur. 25 października 1996 w Radzyniu Podlaskim, pochodzi z Bełcząca koło Radzynia Podlaskiego, to utalentowany kontrabasista, kompozytor i absolwent I LO w Lublinie. Obecnie studiuje kontrabas jazzowy na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie dra Michała Barańskiego.
W marcu 2024 r. Michał Aftyka wraz ze swoim Michał Aftyka Quintet zdobył prestiżową nagrodę Fryderyk 2024 w kategorii Fonograficzny Debiut Roku – Jazz za debiutancki album „Frukstrakt”. Album ten wyróżniono także w konkursie Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Improwizowanej „Współbrzmienia” (Grand Prix).
Publikacja albumu „Frukstrakt” ukazała się 31 października 2023 pod szyldem wydawnictwa Multikulti Project. Kompozycje na płycie to autorskie interpretacje wspomnień osobistych, refleksji pokoleniowych i subtelnych dźwiękowych pejzaży, określanych przez Jazz.PL jako „spacer po Muzeum Utraconych Smaków”.
Skład Michał Aftyka Quintet: Michał Aftyka – kontrabas (lider i autor kompozycji), Marcin Elszkowski – trąbka, Marcin Konieczkowicz – saksofon altowy, Tymon Kosma – wibrafon (i ksylofon), Stefan Raczkowski – perkusja.
Według JazzPress mówi się o zespole, jako o „nowej generacji polskiej muzyki improwizowanej”, która przesuwa granice jazzowej kameralistyki. Regionalne media z Lubelszczyzny podkreślały dumę, że ich lider wywodzi się z naszego regionu – a jednocześnie określano album jako „osobisty komentarz do rzeczywistości”.

Znani Absolwenci