Czarno-białe zdjęcie księdza Józefa Dąbrowskiego w średnim wieku. Duchowny siedzi, ubrany w sutannę, patrzy spokojnie przed siebie. Włosy krótkie, siwiejące, rysy twarzy wyraźne. Zdjęcie wykonane w klasycznym stylu studyjnym z miękkim światłem.

Dąbrowski Józef (1842 – 1903)

powstaniec, ksiądz, pionier szkolnictwa polskiego w USA

Urodził się 10 stycznia 1842 roku w Żółtańcach pod Chełmem. Po ukończeniu Gimnazjum Gubernialnego w Lublinie w 1861 roku rozpoczął studia matematyczne w warszawskiej Szkole Głównej. W 1863 roku wziął udział w powstaniu styczniowym, walcząc w oddziale Ludwika Mierosławskiego pod Krzywosądzem. Po klęsce insurekcji udał się na emigrację – przebywał kolejno w Dreźnie, Lucernie i Bernie, studiując matematykę, chemię oraz nauki przyrodnicze.

Wkrótce odkrył powołanie kapłańskie. Wstąpił do Kolegium Polskiego w Rzymie, a święcenia kapłańskie przyjął w 1869 roku. Tego samego roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie przez 13 lat pełnił funkcję proboszcza w Polish Center (Wisconsin), prowadząc duszpasterstwo wśród polskich emigrantów i Indian.

W 1883 roku przeniósł się do Detroit i rozpoczął realizację wielkiego dzieła: budowy polskiego seminarium duchownego dla Polonii. Założył Seminarium św. Cyryla i Metodego, które zostało otwarte w 1887 roku. Przez 19 lat był jego rektorem, prowadząc także szkołę średnią St. Mary’s Preparatory. Równocześnie wspierał rozwój szkolnictwa polskiego, drukował podręczniki i pisma religijne, założył tygodnik Niedziela, a w 1885 roku sprowadził do USA siostry felicjanki z Krakowa. Pomagał im zakładać placówki na terenie całych Stanów Zjednoczonych, szczególnie angażując je w edukację dziewcząt i opiekę nad sierotami.

Zasłynął jako budowniczy, organizator i duchowy przewodnik polskiej emigracji w Ameryce. Przez całe życie unikał rozgłosu, pracując z pokorą i oddaniem – nauczał, kładł fundamenty, zakładał ogrody, instalował pierwsze urządzenia techniczne. Posiadał ogromny autorytet moralny i duchowy.

Zmarł 15 lutego 1903 roku w Detroit, pozostawiając po sobie dzieło życia, które do dziś jest symbolem duchowego dziedzictwa Polonii amerykańskiej. Jego grób znajduje się na cmentarzu Mount Elliot w Detroit. Pamięć o nim trwa w Orchard Lake Schools – instytucji, która wyrosła
z jego wizji i poświęcenia.

Znani Absolwenci