Portret czarno-biały (w odcieniach sepii) przedstawiający dojrzałego mężczyznę w ujęciu do pasa, zwróconego lekko w lewo, patrzącego prosto w obiektyw. Zdjęcie ma charakter formalny, studyjny, najprawdopodobniej wykonane w drugiej połowie XIX lub na początku XX wieku. Tło jest neutralne, jasne i gładkie – bez żadnych szczegółów, co kieruje całą uwagę na postać. Wygląd postaci: Wiek: Mężczyzna w wieku około 50–60 lat. Włosy: Krótkie, falowane, lekko uniesione, siwiejące po bokach, ciemniejsze na czubku głowy. Czoło: Szerokie, wysokie, częściowo zakryte kosmykiem włosów. Brwi: Gęste, ciemne. Oczy: Spokojne, poważne, patrzą prosto – ujęcie frontalne. Na oczach okrągłe okulary w cienkiej metalowej oprawce, typowe dla końca XIX wieku. Nos: Prosty, średniej wielkości. Wąsy i broda: Starannie przystrzyżone, siwe. Wąsy gęste, opadające po bokach ust. Pod brodą krótka, zaokrąglona bródka – łączy się z wąsami. Ubranie: Mężczyzna ubrany jest bardzo elegancko, w ciemną, dwurzędową marynarkę o klasycznym kroju. Pod szyją widoczny biały, wykrochmalony kołnierzyk koszuli oraz ciemny krawat lub muszka. Styl ubioru jest bardzo formalny, typowy dla uczonych, lekarzy lub urzędników z epoki. Wrażenie ogólne: Mężczyzna sprawia wrażenie osoby poważnej, wykształconej i dostojnej. Sposób w jaki jest ubrany i sfotografowany wskazuje na osobę o wysokiej pozycji społecznej lub naukowej, być może nauczyciela, naukowca lub dyrektora szkoły. Wyraz twarzy spokojny, skupiony, pozbawiony uśmiechu, ale nie surowy. Styl fotografii i charakter portretu przypominają zdjęcia zamieszczane w starych kronikach szkolnych, monografiach naukowych lub na tablicach pamiątkowych.

Głowacki Aleksander – Bolesław Prus (1847–1912)

absolwent lubelskich szkół: Powiatowej Szkoły Realnej i Lubelskiego Gimnazjum Gubernialnego, pisarz, publicysta, uczestnik Powstania Styczniowego, jeden z najwybitniejszych twórców literatury polskiej

Urodził się 20 sierpnia 1847 roku w Hrubieszowie. Po śmierci rodziców wychowywał się w Puławach i Lublinie, głównie pod opieką ciotki Domiceli Olszewskiej. W 1857 roku rozpoczął naukę w Powiatowej Szkole Realnej w Lublinie, a następnie kontynuował ją w Lubelskim Gimnazjum Gubernialnym – placówkach, które są historycznymi poprzedniczkami dzisiejszego I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica. Edukację kilkakrotnie przerywał z powodów rodzinnych i politycznych, m.in. z powodu udziału w Powstaniu Styczniowym.

W 1863 roku, jako szesnastoletni uczeń, wstąpił do oddziałów powstańczych, gdzie walczył pod Żelazną i został ranny. Po aresztowaniu przebywał w więzieniu na Zamku Lubelskim. Dzięki wstawiennictwu rodziny został zwolniony, powrócił do Lublina i ukończył gimnazjum z oceną celującą w czerwcu 1866 roku.

W latach 1866–1869 studiował na Wydziale Matematyczno-Fizycznym Szkoły Głównej w Warszawie. Po przerwaniu studiów z powodów finansowych i politycznych, kształcił się samodzielnie i utrzymywał z dorywczych prac. W 1872 roku rozpoczął działalność publicystyczną i literacką, początkowo jako felietonista i humorysta, później jako poważny komentator społeczny i prozaik. Swoje teksty podpisywał pseudonimem Bolesław Prus, który na stałe wpisał się w historię polskiej literatury.

Był współtwórcą polskiego realizmu krytycznego i jednym z najważniejszych przedstawicieli pozytywizmu. Napisał m.in. Placówkę (1886), Lalkę (1890), Emancypantki (1894) i Faraona (1897). W swoich dziełach poruszał tematykę społeczną, analizował przemiany cywilizacyjne i konsekwencje nierówności społecznych.

Oprócz pisarstwa aktywnie działał społecznie – patronował inicjatywom edukacyjnym, fundował stypendia dla uzdolnionej młodzieży wiejskiej, wspierał działania oświatowe i charytatywne. Do końca życia był wierny ideałom pracy organicznej i racjonalizmu.

Zmarł 19 maja 1912 roku w Warszawie. Jego pogrzeb był wielką manifestacją społecznego uznania. Został pochowany na cmentarzu Powązkowskim, a na jego nagrobku widnieje inskrypcja: „Serce serc”.

Znani Absolwenci