Czarno-biała fotografia portretowa przedstawia mężczyznę w średnim wieku, ukazanego od klatki piersiowej w górę. Mężczyzna ma gęstą brodę i starannie przystrzyżone wąsy, ciemne, zaczesane do tyłu włosy oraz poważny wyraz twarzy. Ubrany jest elegancko – w ciemny garnitur, białą koszulę i wysokozapięty kołnierz. Zdjęcie ma charakter formalny, prawdopodobnie wykonane zostało pod koniec XIX lub na początku XX wieku. Tło jest jednolite, lekko cieniowane.

Kruszewski Stanisław Jan (1872–1944)

Inżynier, ekonomista, działacz socjalistyczny i społeczno-oświatowy,
wychowanek Cesarsko-Rosyjskiego Gimnazjum Męskiego w Lublinie

Urodził się 6 maja 1872 roku w Osinach pod Puławami. Uczęszczał do Cesarsko-Rosyjskiego Gimnazjum Męskiego w Lublinie – szkoły, której tradycje kontynuuje dziś I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica. Wykształcony inżynier kolejowy, związał swoje życie zawodowe i społeczne z Warszawą.

Był aktywnym działaczem Polskiej Partii Socjalistycznej – Lewicy. Uczestniczył w przełomowych inicjatywach społecznych i oświatowych, takich jak odsłonięcie pomnika Adama Mickiewicza w 1898 r. czy utworzenie Uniwersytetu dla Wszystkich (1905), Towarzystwa Czytelń m. Warszawa oraz bezpłatnych czytelni Warszawskiego Towarzystwa Dobroczynności.

Związany z ruchem kolejarskim – działał w Wszechrosyjskim Związku Pracowników Kolejowych i Związku Pracowników Kolejowych Królestwa Polskiego. Po odzyskaniu niepodległości objął stanowisko zastępcy dyrektora Wydziału Mechanicznego PKP, a w latach 1918–1921 był przewodniczącym Zarządu Głównego Związku Zawodowego Kolejarzy. Od 1927 pracował jako radca ministerialny w Ministerstwie Skarbu.

Zmarł na gruźlicę 14 marca 1944 roku w Warszawie. Pochowany został na cmentarzu Powązkowskim

Znani Absolwenci