Czarno-biała fotografia przedstawia mężczyznę w średnim wieku stojącego w pomieszczeniu wypełnionym książkami. Mężczyzna ubrany jest w garnitur lub marynarkę z grubego materiału i koszulę. Ma krótkie, zaczesane do tyłu włosy i patrzy bezpośrednio w obiektyw z poważnym wyrazem twarzy. Jego lewa ręka spoczywa na oparciu krzesła. Tło stanowią wysokie regały z gęsto ustawionymi książkami – część z nich ma wyraźnie widoczne tytuły i grafiki na grzbietach. W prawym dolnym rogu zdjęcia znajduje się małe godło – orzeł w koronie, co może sugerować, że zdjęcie pochodzi z publikacji o charakterze narodowym lub edukacyjnym.

Krzysztoń Jerzy (1931–1982)

Pisarz, reportażysta, tłumacz

Urodzony 23 marca 1931 roku w Lublinie, dzieciństwo spędził w Grodnie. W czasie II wojny światowej wraz z rodziną został deportowany do Kazachstanu, gdzie w wieku 11 lat stracił rękę. Ewakuowany z Armią Andersa przez Iran, przebywał w Indiach i Ugandzie, ucząc się w polskich szkołach na emigracji. Do Lublina powrócił w 1948 roku, a rok później zdał maturę w Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica.

Studiował filologię polską i angielską na KUL i Uniwersytecie Warszawskim. Pracował jako redaktor, a także kierownik Redakcji Słuchowisk Polskiego Radia. Twórca słuchowisk, reportaży, dramatów i opowiadań, m.in. Opowiadania indyjskie, Sekret, Cyrograf dojrzałości (sfilmowany w 1967 r.) oraz głośnej powieści Obłęd – osobistego zapisu walki z chorobą psychiczną.

Laureat licznych nagród literackich, odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (1974) i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1982). Zmarł tragicznie 16 maja 1982 roku w Warszawie. Pochowany na cmentarzu Powązkowskim

Znani Absolwenci