Dworzanin królewski, starosta mielnicki, sekretarz królewski, poseł, sędzia Trybunału Koronnego.
Urodził się w 1604 roku w Szkopach, w rodzinie szlacheckiej pieczętującej się herbem Korczak. Był potomkiem Leonarda Mleczki, właściciela dóbr w Szkopach w pierwszej połowie XVI wieku. Edukację pobierał w Kolegium Jezuickim w Lublinie, jednej z najważniejszych szkół ówczesnej Rzeczypospolitej.
Od młodych lat związany z dworem królewskim – służył jako dworzanin Zygmunta III Wazy, a później Władysława IV. Otrzymał liczne godności dworskie, m.in. miecznika, strukczaszego i stolnika królewskiego. Już w wieku 22 lat, w 1626 roku, został wybrany sędzią z województwa podlaskiego do Trybunału Koronnego.
W 1629 roku uczestniczył w wyprawie wojennej przeciwko królowi Szwecji Gustawowi Adolfowi. Był aktywnym uczestnikiem życia politycznego – posłem na sejm elekcyjny w 1632 roku, a następnie na sejmy zwyczajne i nadzwyczajne w latach 1633, 1637 i 1642. W 1633 roku został mianowany sekretarzem królewskim, a także sędzią ziemskim drohickim. Od 1637 roku pełnił funkcję starosty mielnickiego, a także starosty łosickiego.
W 1640 roku, mimo wyboru na posła, został usunięty z obrad Sejmu z powodu wcześniejszego obciążenia banicją. Mimo to, nie zaprzestał działalności publicznej – w 1644 roku ufundował i uposażył cerkwie unickie w rodzinnych Szkopach oraz w Repkach, wspierając tym samym Kościół unicki na Podlasiu. Zmarł 22 czerwca 1646 roku.