Matematyk, pedagog, tłumacz, inspektor szkół, działacz edukacyjny
Urodził się 22 grudnia 1816 roku w Kopyłowie koło Hrubieszowa. Początkowo uczył się w Szkole Wojewódzkiej w Hrubieszowie, a w latach 1829–1836 uczęszczał do Szkoły Wojewódzkiej w Lublinie, którą ukończył z wyróżnieniem. Jako celujący uczeń został wysłany na koszt rządu do Petersburga, gdzie studiował na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Petersburskiego. W 1840 roku uzyskał stopień kandydata nauk przyrodniczych i matematycznych.
W ramach działalności naukowej wziął udział w ekspedycji badawczej Akademii Nauk do Arktyki i nad Morze Białe, mającej na celu zbadanie flory, fauny i zasobów geologicznych regionu. Po powrocie do Warszawy w tym samym roku rozpoczął długoletnią działalność nauczycielską – w latach 1840–1854 uczył matematyki i geometrii wykreślnej w warszawskich gimnazjach oraz w Szkole Sztuk Pięknych.
W 1854 roku został inspektorem Gimnazjum Realnego w Warszawie, a w latach 1862–1864 pełnił obowiązki jego dyrektora. Po represjach związanych z jego patriotyczną postawą w okresie powstania styczniowego został przeniesiony do Szczebrzeszyna, a później powrócił do Warszawy, gdzie był inspektorem i dyrektorem m.in. II i III Gimnazjum. Za obronę młodzieży przeciwko rusyfikacji został zdegradowany i przeniesiony na mniej eksponowane stanowiska.
Po przejściu na emeryturę w 1873 roku założył własną czteroklasową szkołę filologiczną, którą w 1876 roku przekształcił w sześcioklasową szkołę realną, działającą do 1894 roku. Szkoła ta, prowadzona przez niego przez 18 lat, wychowała wielu znanych uczniów. W 1895 roku obchodzono jubileusz 50-lecia jego pracy pedagogicznej. Z tej okazji jego uczniowie ufundowali stypendium im. Jana Pankiewicza dla zdolnego ucznia warszawskich szkół średnich.
Był również aktywnym tłumaczem i publicystą. Przetłumaczył na język polski m.in. podręcznik chemii Justusa Liebiga i był współpracownikiem Wielkiej Encyklopedii Powszechnej Orgelbranda, do której pisał hasła z dziedziny nauk ścisłych.
Zmarł 28 kwietnia 1899 roku w Warszawie. Pogrzeb, który odbył się 2 maja, zgromadził wielu uczniów i współpracowników. Spoczął na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kw. II-2-4). Był postacią powszechnie szanowaną i uważaną za jednego z najwybitniejszych warszawskich pedagogów XIX wieku.